x

چرا دکانت؟

یکشنبه 25 اسفند 1398
بازدید: 762 بار

دسترسی و امکان تست کردن عطرهای مختلف، سمپل‌ها و حجم‌های تولید شده، و قیمت این محصولات همواره عواملی تعیین‌کننده برای انتخاب و خرید عطر هستند. عواملی که با توجه به فاصله‌ی نسبی ما با بازار جهانی عطر و ادکلن گزینه‌های ما را محدود می‌کنند.

حال با این تفاسیر تهیه‌ی عطرهای دست‌ریز که پیش‌تر در مطلبی جداگانه تحت عنوان "عطرهای دست‌ریز"، به معرفی اجمالی آن پرداختیم، گزینه‌ی مناسب و مورد استقبال علاقه‌مندان دنیای عطر و ادکلن است.
پس اگر در انتخاب عطرها و روایح، حساس و تنوع‌طلبید و عطر را صرفا به یک شیشه‌ی زیبا و دکوراتیو محدود نمی‌دانید، عطرهای دست‌ریز یا دکانت‌ها برای شما مفید خواهند بود.
دکانت و سپمل عطر
عطر دست‌ریز یا دکانت چیست؟
واژه دکانت (decant) به معنای ریختن، سرازیر کردن یا ظرف‌به‌ظرف کردن است که دلالت بر مایعات دارد و عمدتا برای نوشیدنی‌های الکلی به کار می‌رود.
این عبارت در مورد عطرها در اصل به معنی عطری‌ست که در ظرفی کوچک ریخته شده باشد. و تفاوت آن با سمپل اورجینال این‌جاست که این ظرف و این جابجایی مربوط به تولیدکننده نمی‌باشد و توسط آن کمپانی به فروش نمی‌رسد.
دکانت‌ها توسط فروشندگان یا مصرف‌کنندگان عطر، از شیشه‌ی اورجینال عرضه شده در ظرف‌های کوچک ویال یا اسپری‌دار دست‌ریز می‌شوند.

مزایای استفاده از دکانت
خرید چشم‌بسته یا در اصطلاح blind buy کردن یک عطر، وقتی شما هیچ شناخت و تستی از آن نداشته باشید شاید به تجربه‌ی ناخوشایندی مبدل شود!
برای تست کردن عطرهای گوناگون اولین راه شناخته شده، حضور در فروشگاه‌های عرضه‌کننده است. که متأثر از تنوع محصولات و ظرفیت مختصر قوه‌ی بویایی انسان در یک مجال کوتاه و نیز صبر و سخاوت فروشنده محدود می‌شود.
در ضمن شاید روش‌های بالا علی‌رغم امکان تست و شناخت اجمالی عطرها هنوز برای شناخت کامل و انتخاب شما کافی نباشد. به بیان دیگر شاید شما نیاز داشته باشید عطر مورد نظرتان را در شرایط و موقعیت‌های متفاوت بپوشید تا به شناخت کامل از آن برسید.
در این باره تهیه‌ی سمپل و عطرهای مینیاتوری راه دیگری برای آشنایی و مصارف محدود عطرهاست. اما این فرم طراحی و بسته‌بندی عطرها در قالب کوچک، به نسبت حجم اصلی اغلب قیمت خیلی بالاتری دارند و از طرف دیگر نیز تنوع این سمپل‌ها در بازار محدود است و تمام عطرهای مورد نظر ما را شامل نمی‌شود.
در این صورت خرید دست‌ریز عطرهای مورد نیاز انتخاب بهتری خواهد بود.
ممکن است حجم یک بطری کامل عطر (به خصوص در مورد عطرهای خاص و دارای پخش و ماندگاری قوی) خیلی بیش‌تر از حد نیاز مصرفی شما باشد؛ حال قیمت بالای این دست عطرها را هم اضافه کنید!
البته تهیه‌ی دکانت صرفا به عطرهای نیش و گران‌قیمت، یا به منظور تست کردن محدود نمی‌شود و شما می‌توانید عطرهایی که قبلا تجربه‌ی استفاده و شناخت کامل از آن‌ها را دارید و همین‌طور عطرهای دیزاینری را بنا به اندازه‌ی مورد نیاز خود خریداری کنید.
اگر جزو افرادی هستید که از عطرهای خود زود دل‌زده می‌شوید و به دنبال تنوع هستید می‌توانید به‌جای خرید یک عطر، برای چند دکانت متفاوت هزینه کنید.
دکانت‌ها به ویژه برای علاقه‌مندان به دنیای عطر، قالب خوبی برای تبادل یا هدیه دادن بخشی از مجموعه آن‌هاست.
مزیت دیگر دکانت‌ها سهولت در حمل و قابلیت همراه داشتن چند گزینه برای محل کار، مسافرت و موقعیت‌های مختلف است.
همچنین می‌توان شیشه‌های کوچک دکانت‌ها را پس از اتمام، با الکل و استون و سایر شوینده‌ها به خوبی شستشو داده و به شرط از بین بردن بوی عطر قبل، به عطر دیگری اختصاص داد.

معایب و الزامات استفاده از دکانت
عطر دکانت در مقایسه با بطری اصلیِ عطر، آسیب‌پذیری بیش‌تر و عمر کوتاه‌تری دارد. زیرا مانند بطری اصلی از محیط ایزوله و پلمپ بی‌نقص برخوردار نیست و ممکن است به دلیل نفوذ هوای بیرون به داخل ظرف در معرض تغییر قرار گیرد.
بنابراین بهتر است تهیه‌ی دکانت و حجم آن را به تناسب نیاز و زمان مصرف کوتاه‌تری منظور کرد.
از آن‌جا که روند کهنگی و تغییر بوی عطر از تاپ نت‌های آن آغاز، و پریدن مولکول‌های سبک و فرار تشکیل‌دهنده‌ی لایه‌ی ابتدایی عطرها اتفاقی است که در گذر زمان گریبان‌گیر عطرها می‌شود، در فرآیند دکانت‌گیریِ بعضی عطرها نیز ممکن است بخشی از این تاپ نت پریده و از محلول جدا شود. البته این مولکل‌های فرار در روند مصرف عطر هم بسیار ناپایدارند و به محض اسپری شدن تبخیر می‌شوند.
اگر قصد نگهداری طولانی عطرهای دکانت را دارید بهتر است از ظروف شیشه‌ای به جای پلاستیکی استفاده شود و ظرف مورد استفاده باید تا حد ممکن محکم و آب‌بند باشد تا از نفوذ هوا به داخل و نشتی عطر به بیرون جلوگیری گردد.
باید به یاد داشته باشید که نام و مشخصات عطر را با برچسبی روی ظرف دکانت مشخص کنید.
دقت کنید نشتی احتمالی بعضی ظرف‌های نامناسب منجر به از بین رفتن این مشخصات نشود تا در صورت نگهداری دکانت‌های متعدد، پس از مدتی با ظرف‌های خالی‌شده و بی‌نام و نشان روبه‌رو نشوید!