x

الیزابت آردن

الیزابت آردن

وقتی میخواهی از تجارت های موفق آمریکا بین سال های 1920 تا 1950 حرف بزنی در کنار برند هایی چون کوکا کولا و چرخ خیاطی سینگر برند الیزابت آردن خود نمایی می کند برندی که حتی در زمان جنگ جهانی به فکر تولید روژلب قرمز بود،که با یونیفرم هایی سبز رنگ سربازان خانم همانگ شود.
این غول تجارت آمریکا که روزگاری یکی از بزرگترین کمپانی های تولید کرم های پوست ومحصولات آرایشی بود وحتی آوازه ی این برند تا کشور خودمان ایران نیز میرسید (به نحوی که در سال 1966 مجله زن روز یک صفحه از خود را به این برند اختصاص داده بود). بعد از فوت صاحب این شرکت خانم الیزابت آردن (Elizabeth Arden)یا بهتر بگیم فلورنس ناتینگل گراها ـ(Florence Nightingale Graham ) رو به افول گذاشت و درگیر مسایل مالی ومالیات ها ی سنگین و... که در آخر نتوانست جایگاه قبلی خود را در این صنعت بیابد.هرچند امروزه هم در دنیای لوازم آرایشی وعطر هنوز حرفی برای گفتن دارد.
Florence Nightingale Graham در سال 1887 در کاندا متولد شد. نام وی از یک پرستار که از مجروحان جنایات جنگی نگهداری میکرد ودر آن سال ها به استوره در جامعه تبدیل شده بود گرفته شده است..پدر او صاحب مغازه ی کوچک خوار بار فروشی در کانادا بود ومادرش نیر خانه دار .وضعیت مالی این خانواده 7 نفری به نحوی نبود که فلورنس بتواند تحصیلات خود را درمقطع دبیرستان به پایان رساند ودرسش را نیمه کاره رها کرد .در هنگام تحصیل رشته پرستاری در همان دوران وی با شیمیدانی آشنا شد که با کرم های خود قادر به بهبود بیماران آکنه ای شده بود. وی دانست که خانم ها برای پوست وزیبایی خود خیلی بیشتر از آنچه آن روز ها میپنداشتند هزینه میکنند.
تا سال 1908 که او به نیویورک مهاجرت کرد چندین شغل را تجربه کرد و بعد از ورود به آمریکا او به عنوان کتابدار یک شرکت دارویی به نام Squibb مشغول به کار شد .در این هنگام او با مطالعه کتاب های مختلف دانش خود را در زمینه هدفی که در ذهن خود پرورانده بود افزود وی همچنین در آزمایشگاه این شرکت مشغول به ترکیب کردن مواد مختلف وسعی وخطا کردن برای تولید کرم های پوستی خود نیز بود .
بعد از کار کتابداری به عنوان دستیار در یک سالن زیبایی مشغول به کار شد وکم کم زمینه تولید و ارایه محصولات الیزابت آردن فراهم شد در سال 1910 توانست با اتفاق شریک خود به نام Elizabeth Hubbard اولین سالن زیبایی خود را در خیابان پنجم Fifth Avenue شهر نیوویرک احداث کنند و کم کم محصولات مراقبت از پوست خود در سطح کم تولید کرد و در سالن خود و فروشگاه ها عرضه نمود.
وی در سال1912 عازم فرانسه شد تا در زمینه دیگر وسایل آرایشی کسب تجربه کند وسر آخر در سال 1914 وی همکاری خود را با Hubbard قطع کرد واولین سالن مستقل خود را با نام Red Door افتتاح نمود و با مدیریت وپشتکار خود تعداد سالن های خود را در آمریکا واروپا گسترش داد ونام خود را به عنوان یکی از ثروتمند ترین افراد دنیا بر سر زبان ها انداخت.
در زندگی شخصی خود 2 بار ازدواج کرد که هردوبار باشکست روبروشد و هیچ فرزندی به دنیا نیاورد ودر سال 1966چهره در نقاب خاک کشید.
نام الیزابت آردن از روی شریک او Elizabeth Hubbard وپسوند آردن از یک شعر داستانی Enoch Ardenاثر Alfred, Lord Tennyson, گرفته شده است اقتباس شده است.
اولین عطر این برند در سال 1934 به نام Blue Grass وارد بازار شد امروزه ( 2020 ) مالک این برند شرکت FFI میباشد.
انتخاب شما انتخاب
  دامنه قیمت
  100٬000 تومان 2٬720٬000 تومان
  وضعیت موجودی
  انتخاب
  • دامنه قیمت
  • مناسب برای
  • دکانت
  • نوع
  • حجم
  • میزان ماندگاری
  • پخش بو
  • فصل پیشنهادی
  • نت
  • گروه بویایی
  • کشور
  • عطار
  100٬000 تومان 2٬720٬000 تومان