x

Christine Nagel

دو‌شنبه 31 مرداد 1401
بازدید: 546 بار

در این مطلب می‌خواهیم راجع به یکی از عطاران خوش ‌‌ذوق صحبت کنیم که در این صنعت صاحب نام و اعتبار است .

از آفرینش های او می‌توان به
Twilly d’Hermès، Eau de Rhubarbe Ecarlate Hermès، Eau des Merveilles Bleue Hermès، Narciso Rodriguez For Her، Lalique White و بسیاری دیگر اشاره کرد.
 او جوایزی چون FiFi Awards برای بهترین عطر زنانه در سال 2012 و چندین جوایز دیگر را از آن خود کرده است.

در ادامه توضیحی کوتاه در باره‌ی او و کارنامه‌اش آمده است:
Christine Nagel در سال 1959 در ژنو سوییس متولد شد، پدر وی سوئیسی و مادرش ایتالیایی بود. در دوران کودکی علاقه به پزشکی و ماما شدن داشت. ولی بعدها در نوجوانی مسیر خود را عوض کرد و تحصیلات تکمیلی را در رشته شیمی آلی ادامه داد. بعدها متوجه شد که به عطرسازی علاقه دارد ولی در آن زمان برای کسی که نه در گراس متولد شده و نه میراثی از این حرفه دارد، کار بسیار دشواری بود.
بعد از اتمام تحصیلات، کار خود را در بخش تحقیقاتی عطر و طعم Firmenich آغاز کرد. ناگل در این شرکت با آلبرتو موریلاس (Alberto Morillas) آشنا شد و از او خواست که به بخش عطر سازی منتقل شود. اما به دلیل نداشتن پیشینه سنتی، با این تقاضا موافقت نشد. ولی در عوض او در بخش کروماتوگرافی (Chromatography) به بررسی رایحه و مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها در سطح مولکولی پرداخت. آشنایی با Alberto Morillas باعث تغییر در سرنوشت او شد و او را هرچه بیش‌تر به سوی عطار شدن سوق داد.

ناگل از معدود افرادی بود که برای تشخیص مواد فقط با استفاده از بینی خود آموزش دیده است.
 در سال 1997 و پس از کسب تجربه در Firmenich، عطرساز شد و در سال 2000 با همین سمت به شرکت Givaudan  پیوست. در این دوران با شرکت‌های بزرگی چون Narcisso Rodriguez، Dior، Fendi، Versace و... همکاری کرد. در سال 2008 به شرکت کوچک Fragrance Resources پیوست جایی که Pierre Bourdon مسئولیت آن را عهده‌دار بود. در سال2011  او مدیر خلاقیت و رئیس مدرسه عطر سازی مانه (Mane) شد.
سرانجام کریستین ناگل در فراز قله عطرسازی ایستاد؛ در سال 2014 به خانه عطر Hermes پیوست و به عنوان طراح عطر انحصاری این برند در کنار Jean-Claude Ellena که خود از سال 2004 به اولین عطر ساز این شرکت تبدیل شده بود، مشغول به فعالیت شد.
در سال 2016، Ellena در آستانه بازنشستگی، زمام امور را به ناگل سپرد و او به سمت تنها عطرساز داخلی در Hermès و مدیر آفرینش‌های بویایی این شرکت نایل آمد. این امر او را به دومین زنی تبدیل کرد که صاحب موقعیت طراحی عطر در یک برند بزرگ تجاری لوکس شود (پس از ماتیلد لورن در کارتیه)
Nagel با Benoist Lapouza که او هم یک عطار است ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه فرزند است.

کریستین ناگل: “در هرعطری که خلق می‌کردم و یا برای هر شرکتی که کار می‌کردم مجبور بودم از الگوها و روند بازار تبعیت کنم. اما امروز در هرمس، به قدری آزادی دارم تا عطرهایی که با فلسفه من مطابقت داشته باشند را خلق کنم. من کاملا آزاد هستم و مجبور نیستم از هرگونه مد پیروی کنم.”