x

کشمیران یا چوب کشمیر

سه‌شنبه 19 آذر 1398
بازدید: 425 بار

ماده سینتتیک که با عنوان‌های cashmeran و Cashmir Wood شناخته می شود، یک ترکیب مشکی-چوبی است که در بسیاری از ترکیب‌های مدرن محبوب و متداول است.

 امروزه در میان بسیاری از عناصر مصنوعی در پالت عطارها، بعضی به لطف قابلیت انعطاف و سازگاریشان که خود را به سادگی با ترکیبات متنوع خانواده‌های مختلف عطر وفق می‌دهند، از اقبال و استفاده بیش‌تری برخوردارند. این عناصر همچنین به لطف پخش بو و ماندگاریشان هسته‌ی اصلی بسیاری از فرمول‌های عطر مدرن را تشکیل می‌دهند.
کشمیران قطعا یکی از آن‌هاست؛ یک نت مصنوعی که در طبیعت یافت نمی‌شود اما به وفور در محصولاتی که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم، وجود دارد.

اسم، احساس و واقعیت
نام مناسب کشمیران (از چپ بخوانید) وان-۴-ایندن-۴h-پنتامتیل-۱,۲,۳,۳-هگزاهیدرو-۱,۲,۳,۵,۶,۷ است. اگر چه اغلب با عنوان "چوب‌های بلوند" در گفتارهای مرتبط به عطر از آن یاد می‌شود. واقعیت این است که ماده‌ی cashmeran (یک نامگذاری بین‌المللی طعم‌دهنده‌ها و عطرها) در واقع یک ترکیب مشکی با بافتی زرد و فریبناک است. مشخصات رایحه‌ی آن در بر گیرنده‌ی گستره‌ی وسیعی بین روایح چوب و کهربا، انتزاعی و توصیف‌ناپذیر است.

نام کشمیران منشأ‌گرفته از حس لامسه‌ای است که صافی و نرمی پشم کشمیر را تداعی می‌کند؛ برای اولین بار توسط برند Donna Karan به طور انبوه در عطر مدرن و پرفروش Cashmere Mist مورد استفاده قرار گرفت؛ جایی که به گل‌بو شدن نت یاس کمک کرد و جلوه‌ای پودری و بسیار نرم به شخصیت کلی ترکیب عطر بخشید.

کشمیران در ترکیب عطر
ویژگی نامحلول در آب و آب‌گریزی یک هدف اصلی برای استفاده از کشمیران در عطرهای کاربردی است زیرا در اثر مواد شوینده، نرم‌کننده‌ی پارچه، لوسیون‌های الکلی، دئودرانت‌ها و شامپوها شسته نمی‌شود. بدین ترتیب عطاری فاخر نیز از مزایای آن بهره جسته است.

رایحه‌ی منتشر شده‌ی مشکی-چوبی یادآور بتن است (به خصوص بوی انتزاعی چوب‌مانندی که بتن هنگام بارش باران ایجاد می‌کند؛ یک منظره‌ی شهری در باران). همچنین کمی تند و کمی پودری. ضمن آن‌که گاهی از سوی عطرسازان همراه با جنبه‌هایی از سیب و کاج توصیف می‌شود؛ با این حال از آن به عنوان گل‌بو کننده‌ای قدرتمند استفاده می شود زیرا به انتشار و گسترش نت‌های گلی به ویژه در ادای رایحه‌ی یاس کمک می کند. همان طور که در Thierry Mugler - Alien یا به شکل ملایم‌تر در Guerlain - Flora Nerolia ( که در آن بهارنارنج و کندر به خوبی به هم پیوسته‌اند) استفاده شده است. در عطرهای سه‌گانه‌ی Tuberose (گل مریم) از شرکت Historise de Perfume این نت در Tubereuse 2 Virginale ارائه شده است.‌ جایی که چوب‌های بلوند در هم‌زیستی طبیعی با رایحه‌ی شدید گل‌های سفید بر بستری از نعناع هندی و وانیل قرار دارند.

ترکیب‌پذیری مناسب کشمیران با سایر عناصر مدرن (از قبیل آمبروکسان، آلیل آمیل گلیکولات، داماسکون‌ها، اتیل مالتول و ...) و همچنین عناصر طبیعی (کندر، مریم‌گلی، مرکبات، گرانیول، لینانول، نعناع هندی، دانه تونکا، خس خس و ...) گزینه‌های چشمگیری را برای یک عطرساز خلاق به ارمغان می‌آورد.
این ماده می‌تواند ترکیبات چوبی یا گرمِ ‌مشک (به Miami Glow از Jennifer Lopez مراجعه کنید)؛ فرمول‌های متکی بر رز و زعفران، ترکیب‌های مردانه‌ی تنباکو یا عود (به Nomaoud از Comptoir Sud Pacifique یا Accord Oud از Byredo مراجعه کنید) حتا عطرهایی با گل نسترن یا اقاقیا را به خوبی ارائه دهد. و همچنین می‌تواند به گونه‌ای که در Acqua di Gioia Essenza از Armani حضور دارد، ملازم خوبی برای یک ساختار بویایی آب‌دار محسوب شود.

از دیگر مزایای این ترکیب مشکی واقعا ارزان، این است که با وجود قدرت پخش متوسط، ماندگاری مداومی دارد که تمام طول روز را در بر می‌گیرد.
به دلیل حساسیت‌زایی خفیف، در حال حاضر نسبت آن به ۲٪ از ترکیب محدود شده است. روشن است که در سال‌های آینده بیش‌تر شاهد حضور و پذیرش آن در مطبوعات مربوط به عطر خواهیم‌ بود.